Sirotčinec

Zakladatelem sirotčince je pan Pat Noun. Dnes již to je muž v letech, který se o sirotčinec stará bez přestání již od roku 1980, kdy sirotčinec založil. Původně mnich, v době Pol Potova režimu uprchlík žijící v Thajsku, po svržení vlády Rudých Khmérů člověk, který se vrátil domů a potkával bídu, hlad, smrt a opuštěné i umírající děti téměř na každém kroku. A tak pro ně založil sirotčinec.Bydlelo v něm na 300 dětí a musely vyžít s jedním dolarem na den. S vytrvalostí asijským národům vlastní pan ředitel sháněl finance a vyprovázel děti do života.

Současná situace

Dnes má sirotčinec padesát dětských obyvatel a o ně se stará personál zahrnující mimo jiné – pan ředitele, asistenty ředitele, kuchařku a 2 učitelky. Děti, které zde žijí, nemají jednoho či oba rodiče nebo jsou jejich rodiny na tom tak bídně, že se nemohou o děti starat. V sirotčinci se dětem dostane pravidelně jídlo, mají střechu nad hlavou a některé z nich chodí do školy. Školní výuka v Kambodži není dotována státem, platí se za ni (viz zážitky z cest do sirotčince).

Jelikož provoz sirotčince je finančně náročný, jedním z našich projektů je i podpora sirotčince, kdy finanční pomoc není vázána na konkrétní dítě a na částku. Přispějete-li do tohoto projektu, není podstatná výše daru ani není nutná pravidelnost. Z vašeho finančního příspěvku se přispívá na věci akutně nutné – jídlo, voda a nyní aktuálně třeba stavba kuchyně. Dosud se vaří na zemi a děti i na zemi stolují. To, co je pro sirotčinec primárně potřebné, zjišťujeme přes emaily s panem ředitelem, popř. přes Skype. Peníze pak předávají naši dobrovolníci na místě, ředitel sirotčince vydá certifikát o přijetí daru – a následně jsou ukázány, kopírovány doklady potvrzující použití peněz na předem dohodnutý a stanovený účel.

Adresa sirotčince:
Cambodian Light Children Association C.L.C.A
01 St371 V/1 Tnort Choum
Sangkat Beoungtompun
Khan Meanchey, Phnom Penh